Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA W POWIECIE BRZESKIM

Utworzono dnia 02.01.2025

Rejestracja na nieodpłatną pomoc prawną i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, w tym mediację, odbywa się telefonicznie pod nr tel. 77 444 79 14 od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Brzegu (tzn. zazwyczaj w godz. 07:15-15:15).

W powiecie brzeskim w 2025 r. działają 2 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i 1 punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ (W TYM MEDIACJI):

BRZEG, ul. Kard. Wyszyńskiego 23, II piętro, pokój nr 214, pomocy udzielają adwokaci wyznaczeni przez ORA w Opolu i radcowie prawni wyznaczenie przez OIRP w Opolu: poniedziałek, środa, piątek godz. 09:00–13:00 wtorek, czwartek godz. 11:00–15:00

GRODKÓW, ul. Szpitalna 13, I piętro, pokój nr 9 (siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej), pomocy udziela organizacja pozarządowa STOWARZYSZENIE SURSUM CORDA: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek godz. 09:00–13:00 środa godz. 11:00–15:00 PUNKT NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO (W TYM MEDIACJI):

LEWIN BRZESKI, ul. Rynek 12, parter, pokój nr 3 (siedziba Miejsko-Gminnego Domu Kultury), pomocy udziela organizacja pozarządowa STOWARZYSZENIE SURSUM CORDA: poniedziałek–piątek 10-14

UPRAWNIENI: Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i która złoży stosowne oświadczenie (nie dotyczy porad zdalnych w czasie epidemii), w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku.

Oświadczenie składa się osobie udzielającej pomocy.

Ponadto porady mogą być udzielane poza wyznaczonym lokalem za pomocą środków porozumiewania się na odległość (np. na telefon) dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym, wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań, nieodpłatną mediację. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie polega na udzieleniu potrzebującemu wsparcia w zakresie przygotowania planu rozwiązania problemu, poinformowania go o przysługujących mu uprawnieniach oraz o spoczywających na nim obowiązkach.

Przykładem może być opracowanie planu wyjścia z zadłużenia kredytowego.

Zadaniem doradcy jest przede wszystkim udzielenie pomocy obywatelowi w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym w realizacji przygotowanego wspólnie planu. Obejmuje również mediację.

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie chcącej dokonać zgłoszenia naruszenia prawa w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928).

ZAŁĄCZNIKI:

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 54

W poprzednim tygodniu: 114

W tym miesiącu: 426

W poprzednim miesiącu: 538

Wszystkich: 46692